Feynmanove rovnice fantastiky

feynmanNerecenzia knihy Richarda Feynmana O povaze fyzikálních zákonů

Náklonnosť ku scifi sa u mňa odmalička miešala s nadšením pre matematiku a fyziku, ktoré mi nedokázal zhnusiť ani školský systém (aj vďaka skvelým učiteľom matematiky). Fantastika sa mi tým natrvalo zviazala so schopnosťou hlbšieho uvažovania a tvorivého myslenia. Keď som si všimol ponuku kníh o fyzike v antikvariáte Čierne na bielom, neváhal som ani na okamih a ukoristil klasické popularizačné prednášky Richarda Feynmana spred pol storočia.

Continue reading „Feynmanove rovnice fantastiky“

Vábivé úskalia antiutópií

Divergent_Hunger_Games_Thumb_188x188

Tento článok je voľným pokračovaním úvah o utópiách z minulého roka. Medzitým som prečítal pár antiutopických románov i poviedok, ktoré vo mne inšpirovali nasledovné zamyslenie.

S antiutópiami sa roztrhlo vrece. Knižné ságy nasledované filmovými adaptáciami, to všetko zabalené do young adult hávu a servírované súčasnej znechutenej a znudenej mládeži. Niet sa veľmi čomu čudovať. Časy sa zmenili. Continue reading „Vábivé úskalia antiutópií“

Hľadanie spoločného menovateľa MCF 2014

Martinus Cena FantázieVarovanie: Článok obsahuje čisto moju osobnú dojmológiu založenú na verejne dostupných zdrojoch informácií. Znamená to, že nič z nižšie napísaných záverov nie je overený fakt použiteľný ako argument.

Tohtoročná súťaž Martinus Ceny Fantázie bola iná než po predchádzajúce roky, aj keď zmeny vyplynuli z dlhodobejších trendov. Medzi tie jednoznačne pozitívne patrí blogovanie porotcov. Takáto spätná väzba dokáže pomôcť autorom a zároveň výrazne posilňuje dôveryhodnosť porotcových hodnotení.

Ďalším trendom je celebritizácia poroty. Tento rok padla voľba na Adelu Banášovú, ale vlastne aj Daniel Hevier je celebritou na literárnom poli. Účasťou verejne známych ľudí sa malo dosiahnuť zvýšenie záujmu verejnosti o súťaž. Rovnakému účelu slúžili trendy preferovania textov schopných komerčného úspechu a približovania sa k literárnemu hlavnému prúdu.

Continue reading „Hľadanie spoločného menovateľa MCF 2014“

Poučenia z verejného grilovania autorov

Pranier
Takto to na besede naozaj nevyzeralo

V prvý deň školského roka sa v rámci podujatia Rozbaľ to, Bratislava konala beseda o poviedkach prihlásených do súťaže Martinus Cena Fantázie. Niesla mierne masochistický názov Autori na pranieri. Prišiel som, videl som, vypočul som si a zapísal niekoľko poznámok ako ušitých pre Starú povalu. Sú to skôr moje roztržité a nesúvisiace postrehy a asociácie, než záznam povedaného. Nie sú ani originálne, ani všepokrývajúce, len také pozbierané odrobinky.

Nezmieňujem konkrétne texty ani ich autorov, hoci zúčastnení by asi vedeli priradiť poznámky k poviedkam. Niektoré z postrehov sa týkajú viacerých hodnotených textov, a verím, že aj tých, ktoré na stretnutí spomínané neboli. To je vlastne dôvod, prečo ich zverejňujem. Continue reading „Poučenia z verejného grilovania autorov“

Zvodná príťažlivosť utópie

 

Utópia Thomasa Morea
Utópia Thomasa Morea

Utópia je stelesnením ľudských snov a túžob po ideálnom usporiadaní spoločnosti. Zdalo by sa, že to z nej urobí žiadaný objekt literárnej fikcie. No nie je tomu tak už zopár storočí, minimálne od konca klasicistického osvietenstva.

Hlavným dôvodom je práve jej dokonalosť. V spoločnosti, kde sa všetko deje v súlade s pravidlami (dokonca aj akékoľvek priestupky proti tým pravidlám), kde zákony napĺňajú všetky potreby a túžby ľudí, je takmer nemožné vystavať konflikt, ktorý by sa stal jadrom zápletky. Utópie sa preto scvrkli na bezpríbehové politicko-filozofické traktáty. Continue reading „Zvodná príťažlivosť utópie“

To sa tu nakrúca nejaký film?

filming
Natáčanie seriálu Hra o tróny

Poznáte to. Autor chytí svojho hrdinu, vytrhne ho zo všednej reality a šmarí ním do fantazijného sveta. A hrdina, keď zistí, že niečo nie je s kostolným poriadkom, vykríkne vetu z nadpisu tohto článku. Ba nielen to, on sa tohto nápadu drží ako kliešť, aj keď nikto z toho vybájeného sveta nechápe, o čom to hovorí. Prípadne svoju predstavu ešte okorení nápadmi o skrytej kamere alebo kúzelníckych trikoch. Continue reading „To sa tu nakrúca nejaký film?“

Sen, o ktorom mám dôkaz, že nebol snom

Goya: Spánok rozumu plodí príšery
Goya: Spánok rozumu plodí príšery

Prežiť úžasné fantastické dobrodružstvo, prebudiť sa a spoznať, že to bol len sen? Prastará fabulačná schéma. Jedna z mnohých.

Jej význam vzrástol s nástupom realizmu. Dovtedy boli fantazijné prvky bežnou súčasťou literárnych diel. Realizmus ich však vyradil z repertoára, v úsilí o precízne zobrazenie skutočných ľudí a ich životov pre ne nezostalo miesto. Fantázia si musela nájsť spôsob, ako v takýchto podmienkach prežiť. Riešením boli sny.

V snoch je povolené prežívať čokoľvek, nad snami nemá racionálny rozum kontrolu. Sny sú jedným zo znakov ľudskosti (Snívajú androidi o elektrických ovciach?). Príbehy spiaceho mozgu umožňovali zostúpiť hlbšie do jeho útrob, do mechanizmov, ktorých existenciu si nedokážeme uvedomiť, lebo ony samé sú súčasťou nášho vedomia. Tu nachádzali mýty, legendy, rozprávky i divoké fantazírovanie svoje posledné útočisko.
Continue reading „Sen, o ktorom mám dôkaz, že nebol snom“

Anekdota so zmeneným pohľadom na svet

V zmene pohľadu spočíva jeden zo základných kameňov fantázie. „Všetko je inak“ alebo aspoň „niečo je inak“. Posuňme logaritmickým pravítkom, zmeňme mierku a pozrime sa na náš svet zrakom hmyzu, či naopak z pohľadu hory. Predstavme si, čo by cítila dážďovka s ľudským rozumom alebo inteligentný dažďový mrak. Napíšme anekdotu s pointou, kde celú hru nakoniec odhalíme a tým prekvapíme čitateľa.

Continue reading „Anekdota so zmeneným pohľadom na svet“