Prišiel čas škrípania kovu a sykotu unikajúcej atmosféry. Velitelia veľkého rus’sithského krížniku sa rozhodli, že k svojmu kolosu opäť prirazia obilnú korvetu, ktorá bola ešte pred tridsiatimi svetelnými rokmi pripútaná k jeho boku („U-kraja“, ako to nazýva jej posádka).
Vlastne je to už druhá fáza demolície. Prvá začala pred desaťročím, keď sa posádka korvety vzbúrila proti ‚sithskému veleniu a rus’sithovia na odplatu demontovali časť jej motorovej sekcie. Potom sa vývoj viac-menej zasekol na mŕtvom bode, no laná od korvety U-kraja aj tak pomaly prekĺzavali rus’sithským veliteľom cez prsty. Preto sa to rozhodli rázne uťať.
Deratizácia kozmickej lode
Je to veľmi ošemetná vec. Najmä preto, že populácia potkanov sa rozšírila po celej našej vesmírnej brige. Navyše sa navonok prakticky nelíšia od ľudí. Majú len odlišnú mentálnu výbavu, koncentrovanú na žranie a zabezpečovanie si dostatku žrania do čo najvzdialenejšej budúcnosti. Niektorí alternatívni etológovia tvrdia, že ide len modus operandi, že každý človek sa zmení na potkana, keď sa dostane k dostatočne veľkému korytu.
Continue reading „Deratizácia kozmickej lode“Strach a hnus na kozmickej lodi
Uplynulý svetelný rok priniesol našej kozmickej lodi nebývalé turbulencie. Všetko začalo dvomi vraždami, zásluhou ktorých sa odchlípil lesklý náter veliteľského mostíka.
Continue reading „Strach a hnus na kozmickej lodi“Chlad palubnej navigačnej vojny
Kapitáň Roboff si môže gratulovať. Podarilo sa mu urobiť šalamúnske rozhodnutie vo vcelku bezvýznamnom lodnom spore. Preukázal, že v machináciách nemá na našej kozmickej lodi konkurenciu. Len uznania sa mu od nikoho nedostáva. Continue reading „Chlad palubnej navigačnej vojny“
Znechutenie z vrchného veliaceho automata
Tentoraz nie je reč o vrchnom automatovi KissAngelovi, hoci náš feši bezpečák by si to určite z celého srdca želal. Ide o susednú kozmickú kocábku, od ktorej sa naša briga oddelila pred svetelným štvrťstoročím, no stále sa drží za ňou v zákryte. Usporiadali si tam konkurz na nového kybernetického veliteľa. Continue reading „Znechutenie z vrchného veliaceho automata“
Radosť z kozmického chaosu
Na výsledky výberu seržáňov čakala celá naša vesmírna loď s napätím. Nie bezdôvodne. Do popredia vyčnieval seržáň Katlebo a jeho snaha nielen obhájiť svoj post, ale roztiahnuť chápadlá aj na ďalšie paluby. No v pozadí klub kapitáňa Roboffa zmenil pravidlá výberu, aby v kreslách udržal svojich šiestich seržáňov, ba ešte získal zvyšné dva posty. Obe tieto úsilia však ťažko pohoreli. Continue reading „Radosť z kozmického chaosu“
Šikana ako princíp vesmírnej navigácie
V istom zmysle je posádka našej kozmickej lode stále spoločnosťou lovcov a zberačov. Stačí, aby sa niekomu ocitlo na dosah hocičo, čo sa mu zdá žiadúce – peniaze, majetok, moc, a často nadobudne presvedčenie, že má plné právo si to privlastniť. Ba čo viac, má na to nárok, ktorý si musí brániť proti ostatným. A pokiaľ mu niekto slabší skríži cestu, buď sa podrobí a uhne, alebo ťažko zaplatí za svoju ľahkovážnosť. Continue reading „Šikana ako princíp vesmírnej navigácie“
Nový veliteľ fregaty La Fragilence
Systém velenia na vesmírnej fregate La Fragilence sa dosť podobá vlajkovej lodi Acirema, akurát že dlhou evolúciou sa vyvinul do stavu excelentnej neschopnosti. Posádka fregaty sa naň dokonale adoptovala, čo ich napĺňa náležitou hrdosťou. Zachovanie súčasnej podoby systému považujú za dôležitejšie než jeho funkčnosť a užitočnosť. V tomto ohľade je výsledok výberu nového veliteľa ďalším víťazným krokom vpred. Continue reading „Nový veliteľ fregaty La Fragilence“
Nákaza kozmickej amnézie
Pred vyše dvadsiatimi svetelnými rokmi sa naša vesmírna loď prebíjala oblakom toxického prachu. To sa z času na čas prihodí každej lodi. Horšie bolo, že veľkú časť jedovatých splodín vyprodukovalo samo velenie našej brigy na čele s vtedajším kapitáňom Vlečiarom. Loď si tým vyslúžila pejoratívne pomenovanie „čierna diera konvoja„.
Poruchy v liberálnej vesmírnej navigácii
Svetelný rok, ku ktorého konečnej hranici doletel náš kozmický konvoj, sa príliš nelíšil od predošlých. No zároveň sa počas neho udiali pozoruhodné navigačné manévre najvýznamnejších kozmických lodí. U korábov vedených despotickými kapitáňmi sme na nepredvídané zmeny smeru zvyknutí, pri lodiach s demokratickou navigáciou sa dejú náhle obraty oveľa zriedkavejšie. O to viac rozruchu vyvolali.
Continue reading „Poruchy v liberálnej vesmírnej navigácii“